Stosownie do ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928) Hydrodukt Sp. z o.o. ustalił wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń Zarządzeniem nr 7/2024 Prezesa Spółki z dnia 27.09.2024 r. (poniżej). Procedura jest elementem systemu kontroli zarządczej, jej podstawowym celem jest zapobieganie nieprawidłowościom.
Procedura określa w szczególności:
1) zakres nieprawidłowości objętych procedurą,
2) zakres osób uprawnionych,
3) zasady zgłaszania nieprawidłowości przez osoby uprawnione do dokonania zgłoszenia,
4) odpowiedzialność w procesie zarządzania nieprawidłowościami,
5) proces rozpatrywania oraz zarządzania nieprawidłowościami,
6) zasady zachowania poufności, w szczególności zasady zachowania w tajemnicy dokonanych zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów oraz tożsamości osób dokonujących zgłoszeń.
Kim jest sygnalista?
Status sygnalisty może uzyskać osoba, która zgłosi lub ujawni publicznie informacje o naruszeniu prawa, uzyskane w kontekście związanym z pracą.
„Kontekst związany z pracą” ustawodawca definiuje w następujący sposób: przeszłe, obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa oraz istnieje możliwość doświadczenia działań odwetowych.
Sygnalistą jest między innymi: pracownik – niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy, pracownik tymczasowy, przedsiębiorca, prokurent, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, stażysta, wolontariusz, praktykant, a także kandydat do pracy lub były pracownik.
Zgłoszenia zewnętrzne mogą być przekazywane na piśmie lub ustnie. W Hydrodukt Sp. z o.o. wewnętrzną jednostką organizacyjną przyjmującą zgłoszenia jest Dział Kadr i płac.